Računalništvo

Re: Slovenija...

OdgovorNapisal/-a Gogi » 10 Nov 2014, 13:16

Ko že omenjate Microsoft. Lep primer kako lahko ljudi molzeš, ko enkrat prideš v (praktično) monopolni položaj. Pa so na voljo bistveno cenejše (beri đabe) in boljše rešitve. Ampak ker so ljudje navajeni na Windowse še kr plačujejo za tisto sranje.
Gogi

OdgovorNapisal/-a donkey » 10 Nov 2014, 13:59

Gogi napisal/-a:Ko že omenjate Microsoft. Lep primer kako lahko ljudi molzeš, ko enkrat prideš v (praktično) monopolni položaj. Pa so na voljo bistveno cenejše (beri đabe) in boljše rešitve. Ampak ker so ljudje navajeni na Windowse še kr plačujejo za tisto sranje.

Če se prav spomnim so par let nazaj v Nemčiji v nekaterih delih javne uprave namestili Open Office/Libre Office/BlaBlaOffice ampak so po 3 mesecih opustili poskus ker ni šlo.
Pač, če si navajen na ribbon in ti kar naenkrat vzamejo vse ikonice nastane težava :D
Uporabniški avatar
donkey
Site Admin

OdgovorNapisal/-a Gogi » 10 Nov 2014, 14:23

donkey napisal/-a:
Gogi napisal/-a:Ko že omenjate Microsoft. Lep primer kako lahko ljudi molzeš, ko enkrat prideš v (praktično) monopolni položaj. Pa so na voljo bistveno cenejše (beri đabe) in boljše rešitve. Ampak ker so ljudje navajeni na Windowse še kr plačujejo za tisto sranje.

Če se prav spomnim so par let nazaj v Nemčiji v nekaterih delih javne uprave namestili Open Office/Libre Office/BlaBlaOffice ampak so po 3 mesecih opustili poskus ker ni šlo.
Pač, če si navajen na ribbon in ti kar naenkrat vzamejo vse ikonice nastane težava :D

Ravno o tem govorim. Sam sem ena tri leta nazaj odj... microsoft, pa ga nič ne pogrešam.
Gogi

OdgovorNapisal/-a Fantastic » 10 Nov 2014, 14:45

Sem uporabljal en čas Linux, pa je to večinoma sistem za zanesenjake. Hočeš nočeš moraš uporabljat microsoftove produkte
Uporabniški avatar
Fantastic

OdgovorNapisal/-a hsge » 10 Nov 2014, 15:09

lol. windows je svetlobna leta pred linuxem in ostalimi UNIX izpeljankami. razen če si programer ali pa imaš računalnik le za čekiranje mailov.

EDIT: glede tega da je cenejši pa so bile opravljene raziskave (za korporacije seveda).. rezultati niso tako enoznačni.
hsge

OdgovorNapisal/-a trstenjak » 10 Nov 2014, 15:21

Sem si pred kratkim kupil novo mašino in sem naložil Ubuntu 14. Moram priznati, da me je zadeva zelo pozitivno presenetila. Vse je delovalo iz prve, nobenih driverjev nisem rabil inštalirati, mreža, grafika (dva monitorja), wi-fi ... Office imam brezplačno na google drive-u, za eno specifično opravilo, zaradi katerega sem kupil mašino, porabim sedaj 5 sekund, prej 23 :) Edini problem, ki ga imam, je da na ne predvaja FB videov, to bi si moral inštalirati Adobe Shockwave. Drugače pa mi je sistem Unix bolj pri srcu in vedno manj delam na drugem Windows računalniku. Predvsem pa mi je pomembno, da nisem vezan na licence. Drugače pa samo roke stran od MS, IBM, Oracla, ker ko začneš delati kaj resnega, te oskubijo do gat in na koncu delaš samo za njihove licence.
Uporabniški avatar
trstenjak

OdgovorNapisal/-a Gogi » 10 Nov 2014, 15:22

Fantastic napisal/-a:Sem uporabljal en čas Linux, pa je to večinoma sistem za zanesenjake. Hočeš nočeš moraš uporabljat microsoftove produkte

Ubuntu in OpenSuse so ogromno napredovali v zadnjem času. Za OpenSuse 13.2 si upam trdit, da je bolj enostaven za uporabo od Win8. Če se je moja draga, ko ni ravno neki stručko, privadla, pol se lahko vsi. Edino kar ne gre enostavno so igrice, AutoCad, Photoshop in podobno, pa še tu se marsikaj da nardit. Da se ne pogovarjamo o sistemskih sredstvih...
Gogi

OdgovorNapisal/-a trstenjak » 10 Nov 2014, 15:26

Gogi napisal/-a:
Fantastic napisal/-a:Sem uporabljal en čas Linux, pa je to večinoma sistem za zanesenjake. Hočeš nočeš moraš uporabljat microsoftove produkte

Ubuntu in OpenSuse so ogromno napredovali v zadnjem času. Za OpenSuse 13.2 si upam trdit, da je bolj enostaven za uporabo od Win8. Če se je moja draga, ko ni ravno neki stručko, privadla, pol se lahko vsi. Edino kar ne gre enostavno so igrice, AutoCad, Photoshop in podobno, pa še tu se marsikaj da nardit. Da se ne pogovarjamo o sistemskih sredstvih...

Za fotošop si narediš virtualne windowse (virtualbox), na adobe imaš forošop CS2 brezplačno. Windowsi 8 so prav tako free, če se strinjaš, da se vsako uro izklopijo. Drugače pa novejši dizajni strani ipd. uporabljajo vse manj photošop, bolj se dela z barvami in vektorskimi ikonami, tako da moj licenčni PS bolj kot ne stoji nedotaknjen.
Uporabniški avatar
trstenjak

OdgovorNapisal/-a hsge » 10 Nov 2014, 15:56

trstenjak napisal/-a:Za fotošop si narediš virtualne windowse (virtualbox), na adobe imaš forošop CS2 brezplačno. Windowsi 8 so prav tako free, če se strinjaš, da se vsako uro izklopijo. Drugače pa novejši dizajni strani ipd. uporabljajo vse manj photošop, bolj se dela z barvami in vektorskimi ikonami, tako da moj licenčni PS bolj kot ne stoji nedotaknjen.

praktično vsi profesionalni programi ne laufajo na linuxih. ja, lahko imaš virtualno mašino, ampak izvoli to razložit tajnici v naši firmi. ali oblikovalcu, ki je sicer super umetnik, ampak nima pojma o softwaru. da se ne menim o kakšnem eksotičnem printerju, skenerju ali še kaj bolj obskurnega. sam imam že cca 10 let dual boot, linux je super in fajn, ampak pubeci.. držite se vstran od tega na firmah. čim bolj.
hsge

OdgovorNapisal/-a lassie » 10 Nov 2014, 16:03

Licenca za Windows me je koštala 15 evrov, študente ne košta nič. Cinema 4d, Premiere Pro, After Effects, Photoshop...Naj mi nekdo da neki Linux, da bom lahk vse to uporabljal brez težav, pa mu dam teh kilavih 15 evrov, kolk me je microsoft do zdaj v življenju "pomolzel"...
Uporabniški avatar
lassie

OdgovorNapisal/-a trstenjak » 10 Nov 2014, 16:14

lassie napisal/-a:Licenca za Windows me je koštala 15 evrov, študente ne košta nič. Cinema 4d, Premiere Pro, After Effects, Photoshop...Naj mi nekdo da neki Linux, da bom lahk vse to uporabljal brez težav, pa mu dam teh kilavih 15 evrov, kolk me je microsoft do zdaj v življenju "pomolzel"...

Seveda, če imaš denar za After Effects, potem itak ne razmišljaš o ceni licence za Windowse. Če pa ti Java compiler na Linuxu prevede kodo hitreje za faktor 5, potem pa ni druge variante kot Linux. Meni je zaradi tege obležala v omari licenca za Win8.
Uporabniški avatar
trstenjak

OdgovorNapisal/-a duff » 10 Nov 2014, 16:42

Zanimivo temo ste odprli. Sam uporabljam oba operacijska sistema že nekaj let in v zadnjem obdobju sem večinoma na (ubuntu/debian/arch) Linux različicah.
V vsakdanjem življenju večina ljudi uporablja računalnik za bedarije (pregled nepotrebne pošte, igrice, filme). Če nisi profi igralec, potem za te stvari ne rabiš win, v to sem prepričan. Brezplačni OS so tako napredovali, da moreš biti res totalno nesposoben, da ga ne bi znal uporabljati. Lep primer je mac, neka mešanica obeh sistemov za kar so ljudi pripravljeni plačati lepe pare. In so se navadili, zanimivo. Marsikateri pametni telefon uporablja android, izvorna koda je Linuxova, ljudje so se navadili.
Za oblikovanje, določeno programiranje, ustvarjanje ipd. na profesionalnem nivoju so seveda windowsi nuja, ker so s pridom izkoristili svoj položaj. In ustvarjalci programov to vedo. Tak pač je. Tu ni neke debate.
Ampak v delu JU in še kje (šole), bi z lahkoto uporabljali kak brezplačen sistem. Za začetek na nekaj računalnikih, da se ljudje malo privadijo, nato vse skupaj razširiš. Za pisanje v wordu in tistih nekaj Pp, pa kaki excel je recimo libreoffice povsem dovolj.
Vse kar hočem rečti je to, da če res nisi neki profi, potem windowsow praktično ne rabiš, ker ti brezplačni operacijski sistemi nudijo vse kar rabiš za neko normalno rabo. Da se o širjenju raznega (nepotrebnega) sranja, ki ga omogočajo ravno windowsi, ne pogovarjamo.

p.s. In podobno je s tem govorečim mačkom, sladkimi pijačami in še čim. Človek v svojem življenju nakupi ogromno šare katere ne potrebuje. Reklame, čredni nagon in posameznikova neumnost ne poznajo meja. Če nekateri drugi to izkoriščajo, jim dam za prav. Saj naša država nas tudi, pa se nič ne spremeni, tudi sami se ne poskušamo v svojem razmišljanju. Človek kot človek, misli da je najboljši, a ga v večini osnovnih stvari še žival prekaša.
Norost je pri posameznikih redka, v skupinah, strankah, narodih in zgodovinskih obdobjih pa je pravilo (F. Nietzsche)
Uporabniški avatar
duff

Kraj: Styria

Računalništvo

OdgovorNapisal/-a guano » 10 Nov 2014, 17:01

Ime teme pove vse....
N.A.T.O. = North Atlantic Terrorist Organization
Uporabniški avatar
guano

Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a romeno » 10 Nov 2014, 19:01

Da je microsoft tam, kjer je pri nas je kriv šolski sistem. Osnovnošolcem je res vseeno, če jim prvo pokažeš windows 8 in Office ali Linux in Open office. Tudi javna uprava bi lahko komot uporabljala Ta operacijski sistem. Sedaj pa imajo vsi raje piratske windowse in zadnjo verzijo Officev kot open source varianto. Pa so open offici po izgledu enaki kot office xp. Jaz sem en čas vztrajal pri Ubuntuju. Pa nisem več zdržal zaradi določenih programov, ki jih za linux platformo ni. Če bi bili bi z veseljem prestopil nazaj.
Tudi MI smo Maribor!
Uporabniški avatar
romeno

OdgovorNapisal/-a donkey » 10 Nov 2014, 22:06

lassie napisal/-a:Licenca za Windows me je koštala 15 evrov, študente ne košta nič. Cinema 4d, Premiere Pro, After Effects, Photoshop...Naj mi nekdo da neki Linux, da bom lahk vse to uporabljal brez težav, pa mu dam teh kilavih 15 evrov, kolk me je microsoft do zdaj v življenju "pomolzel"...

Ali mene nekdo fajn napizduje da moram vsako novo verzijo kupiti ali pa imaš ti res neke hude veze da imaš lifetime unlimited upgrades licenco za Windowse 15 EUR :D Ker na recimo verziji 3.1 rahlo dvomim da si še vedno ;)
Uporabniški avatar
donkey
Site Admin

OdgovorNapisal/-a ElTorro » 10 Nov 2014, 22:38

Kot je napisal duff.....večina ljudi v vsakdanjem življenju ne potrebuje ničesar, česar ne bi ponujal Opensource, in to na ravni, ekvivalentni licenčnim programom.

Za kaj dejansko nekdo potrebuje Windows?
1. Za igre, če nima konzole.....pri čemer upam staviti, da temu botruje predvsem visoka penetracija piratstva v Sloveniji in bistveno večja dostopnost piratskih iger za PCja v primerjavi s konzolami.
2. Za jake oblikovalske programe, profesionalno obdelavo videa, CAD in podobne specializirane stvari.....kjer govorimo o softwareu (in ustrezno zmogljivem hardwareu), kjer licenca za Windows igra zelo majhno vlogo v skupnem strošku mašine.

Tu zdaj neke fore z ugodnimi študentskimi licencami odpadejo....kakšen odstotek prebivalstva pa so študentje? Zelo majhen....tudi če je nekdo nekje dobil neko licenco za 15 EUR, to ni ravno neko pravilo....
Če pogledam na Enaa, je cena Win 8.1 105 EUR, Office 2013 je 230 EUR. Vem, da se dobiti tudi ceneje, ampak, povprečen državljan bo tudi v akcijah verjetno težko prišel pod 200 EUR za oboje skupaj. Če odmisliš piratstvo, je vprašanje "kaj dobim za to?" zelo umestno.
ElTorro

OdgovorNapisal/-a Gogi » 10 Nov 2014, 23:12

Torej moj namen že v štartu ni bil sprožit neko Windows vs Linux vojno, ampak predvsem debato kako smo pripravljeni plačevat za nekaj, ker smo na to navajeni.
Gogi

OdgovorNapisal/-a ElTorro » 10 Nov 2014, 23:51

Gogi napisal/-a:Torej moj namen že v štartu ni bil sprožit neko Windows vs Linux vojno, ampak predvsem debato kako smo pripravljeni plačevat za nekaj, ker smo na to navajeni.

Po mojih izkušnjah večina tega ne plačuje ampak downloada :)
ElTorro

OdgovorNapisal/-a Gogi » 11 Nov 2014, 00:11

ElTorro napisal/-a:
Gogi napisal/-a:Torej moj namen že v štartu ni bil sprožit neko Windows vs Linux vojno, ampak predvsem debato kako smo pripravljeni plačevat za nekaj, ker smo na to navajeni.

Glede na to, da delam v trgovini, ki med drugim prodaja tudi računalnike, ti iz prve roke povem, da se proda cirka 70% stacionarcev z windowsi in 90% laptopov z windows. A misliš, da so prednaloženi zastonj? Kaj je šele v bolj urejenih državah???
Gogi

OdgovorNapisal/-a mandl » 11 Nov 2014, 00:22

Gogi napisal/-a:
ElTorro napisal/-a:

Glede na to, da delam v trgovini, ki med drugim prodaja tudi računalnike, ti iz prve roke povem, da se proda cirka 70% stacionarcev z windowsi in 90% laptopov z windows. A misliš, da so prednaloženi zastonj? Kaj je šele v bolj urejenih državah???

če se tak ne splača kupovat tega, če nimaš pravne osebe oz. s.p.-ja. novi laptop dobiš že za 250 € (navzgor), pa še operacijski sistem maš gor in poceni dokupiš office (govorim seveda o MS produktih).
mandl

Re: Računalništvo

OdgovorNapisal/-a Fantastic » 11 Nov 2014, 09:06

Tukaj pa , ne da zagovarjam to masovno monopolističnom postrošništvo, ampak kateri sistem pa je najbolj prijazen do uporabnika, če ne microsoft?! In mislim, da s tem, ko imaš prednaložen sistem (oem verzijo), samo pomagajo povprečnemu potrošniku, ki tak nima pojma kak bi si sam inštaliral. Če ti kaj ne paše, si pač instaliraš kaj drugega. Saj ti ne kupiš zraven sistem windows, ampak ti ga samo prednaložijo, kar pomeni, ne dobiš zraven kopije na cd/dvd-u. Mislim, da obstaja celo neki zakon o potrošnikih, das ti ne smejo prodati prazen raćunalnik brez prednaložene oem verzije vsaj.
Uporabniški avatar
Fantastic

OdgovorNapisal/-a lassie » 11 Nov 2014, 09:37

Ali mene nekdo fajn napizduje da moram vsako novo verzijo kupiti ali pa imaš ti res neke hude veze da imaš lifetime unlimited upgrades licenco za Windowse 15 EUR :D Ker na recimo verziji 3.1 rahlo dvomim da si še vedno ;)[/quote]

Donkey, windowse sem imel v času študija brezplačno...Še danes lahko vsak študent dobi brezplačne microsoftove izdelke, razen offica mislim da. Po windowsih 7, sem lahko za 14.90 kupil windows 8. Temu je sledila brezplačna nadgradnja na 8.1. Kot kaže bo tudi nadgradnja na windows 10 brezplačna. Tako da microsoft me je do danes ogulil za en večer v gostilni.

Sicer me boli kurac kaj kdo uporablja in kaj, mi gre pa na živce neko prepucavanje da je nekdo ovca, ker uporablja to in to. Vsakemu pač tisto, kar mu najbolje ustreza.
Uporabniški avatar
lassie

OdgovorNapisal/-a donkey » 11 Nov 2014, 09:45

lassie napisal/-a:
donkey napisal/-a:Ali mene nekdo fajn napizduje da moram vsako novo verzijo kupiti ali pa imaš ti res neke hude veze da imaš lifetime unlimited upgrades licenco za Windowse 15 EUR :D Ker na recimo verziji 3.1 rahlo dvomim da si še vedno ;)

Donkey, windowse sem imel v času študija brezplačno...Še danes lahko vsak študent dobi brezplačne microsoftove izdelke, razen offica mislim da. Po windowsih 7, sem lahko za 14.90 kupil windows 8. Temu je sledila brezplačna nadgradnja na 8.1. Kot kaže bo tudi nadgradnja na windows 10 brezplačna. Tako da microsoft me je do danes ogulil za en večer v gostilni.

Sicer me boli kurac kaj kdo uporablja in kaj, mi gre pa na živce neko prepucavanje da je nekdo ovca, ker uporablja to in to. Vsakemu pač tisto, kar mu najbolje ustreza.

V naših časih takih ugodnosti še ni bilo ... na tebi Microsoft res ni nič zaslužil, je pa res, da je to specifičen primer. Če boš imel kdaj podjetje, bodo zneski višji in to me razkuri pri njih, ne vem zakaj bi moral samo zaradi tega, ker bom Office uporabljal za podjetje kupiti verzijo s programi, ki jih sploh ne uporabljam (Outlook, OneNote) in ki stane 100% več kot verzija, ki ima vse, kar potrebujem.
Uporabniški avatar
donkey
Site Admin

OdgovorNapisal/-a ElTorro » 11 Nov 2014, 10:18

Gogi napisal/-a:
ElTorro napisal/-a:

Ok, good point, sem pozabil na OEM Windowse. Office pa ostaja druga zgodba...
ElTorro

Re: Računalništvo

OdgovorNapisal/-a ElTorro » 11 Nov 2014, 10:24

Fantastic napisal/-a:Tukaj pa , ne da zagovarjam to masovno monopolističnom postrošništvo, ampak kateri sistem pa je najbolj prijazen do uporabnika, če ne microsoft?! In mislim, da s tem, ko imaš prednaložen sistem (oem verzijo), samo pomagajo povprečnemu potrošniku, ki tak nima pojma kak bi si sam inštaliral. Če ti kaj ne paše, si pač instaliraš kaj drugega. Saj ti ne kupiš zraven sistem windows, ampak ti ga samo prednaložijo, kar pomeni, ne dobiš zraven kopije na cd/dvd-u. Mislim, da obstaja celo neki zakon o potrošnikih, das ti ne smejo prodati prazen raćunalnik brez prednaložene oem verzije vsaj.

Windowsov v nobenem primeru ne kupiš....kupiš licenco za njihovo uporabo. In če so naloženi Windowsi, potem sigurno plačaš licenco za njih. Na računalniku je praviloma vsaj nalepka s serijsko številko, ki dokazuje plačilo licence in vsebuje podatke o tej licenci. Nazadnje, ko sem kupoval prenosnika, je bila licenca tam okrog 50 ali 60 EUR, kar je pri 250 EUR vrednem prenosniku že lep znesek....če bi hotel še Office, bi me samo MS programje stalo toliko, kot hardware.

Nobenega računalnika pa ne dobiš brez prednaloženega OSa....če nič drugega, je gori Free DOS ali kaj podobnega.
ElTorro

Naslednja

Vrni se na RAZNO 

Kdo je na strani

Po forumu brska: hsge, mbfc in 3 gostov